Monday, September 20, 2021

Uus meedia...?

"Uus meedia on uus formaat massimeedia jaoks, mis on pidevalt saadaval digitaalsetes seadmetes ja mis tähendab kasutajate aktiivset osalemist sisu loomisel ja levitamisel." -

Russell Neumann
Michigani ülikooli professor 

 

Kontroll pole vajalik

Kõigi eelduste kohaselt on Interneti -väljaannete vaieldamatu eelis ajalehtede ja ajakirjade ees nende tõhusus ja asjakohasus. Kuid millist rolli mängivad ajakirjanduse eetilised standardid ja kutsekriteeriumid igapäevaselt ilmuva veebimeedia töös?

Kaasaegses maailmas suudab iga inimene isegi väikseima eelarve ja tehnilise varustusega luua oma meediaväljaande mis tahes vormingus: tekst, pildid, heli, video. Näited hõlmavad Facebooki või Discordi gruppi, YouTube'i videoblogi või Instagrami ajaveebi või mõnda muud sotsiaalset võrgustikku. On vaja eraldada: Internetis on massimeediat ja on tüüpe, kes tahavad lihtsalt oma arvamust avaldada. Kuid loomulikult on olemas publik, kelle jaoks ajakirjandustoote kvaliteet jääb oluliseks. Kust tuleb üks miinustest välja:

Kvaliteet pole tänapäeval prioriteet. Massilugeja kaldub üha enam vaatama pilte ja nende piltide allkirju. 

Ajakirjanikul on järjest vähem aega sisukaks tööks, järjest vähem aega, mida ta saab pühendada konkreetsele teemale, kuna lugeja eelistab lugeda uudiseid allikast, kus need ilmusid varem kui teised.

Ajakirjanduse uus roll

Saksa uue meedia ekspert Robin Meyer-Lucht on kindel, et loodud ajaveebide ja teabesaitide tulekuga on lähenemine klassikalisele ajakirjandusele muutunud. Meyer-Luchti ütluste kohaselt on otsustav erinevus uuest ajakirjandusest see, et Internetis olevate tekstide autorid on palju sõltumatumad kui toimetustes töötavad ajakirjanikud. Sellest tehakse mitmetähenduslikud järeldused

Tänu Internetile on meedia monopol lugejate poole pöördumisel kadunud ning tekkinud on tohutu uue meedia valdkond, mis ületab ajakirjanduse kutsestandardid.

Ühelt poolt on monopoli kadumine meedias äsja tekkivale meediale väga suur boonus, kuid teisalt:

Saidi külastajad peavad ise otsustama, kas usaldada Internetist leitud teavet või mitte. See aitab arendada kriitilist mõtlemist. 

 

 

 Allikad:
https://www.pewresearch.org/topic/news-habits-media/news-media-trends/state-of-the-news-media-project/

http://www.signandsight.com/features/1631.html
http://www.wan-press.org/article390.html
http://lab314.brsu.by/roleg/spd_ozo/kmp2/E-Journalism/A-Gradushko.htm

0 Comments:

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

<< Home